Jak podłączyć kable rozruchowe?

Dodano:2021-10-15
Kategorie:Porady

Czy to zima, czy środek lata – 
rozładowany akumulator potrafi skutecznie unieruchomić każde auto i pokrzyżować plany wyjazdowe. Poznaj prosty i skuteczny sposób na uruchomienie silnika w samochodzie z rozładowanym akumulatorem.

Pierwszą rzeczą jaką powinniśmy zrobić jeszcze zanim nawet wyciągniemy kable z pokrowca, jest oczyszczenie klem akumulatora w obu pojazdach ze zbędnych zanieczyszczeń - nie wykonanie tej czynności może skutkować niewystarczającym kontaktem elektrycznym z zaciskami samych kabli lub też ich ześlizgnięciem podczas dalszych kroków.

Kolejną czynnością jest zlokalizowanie oznaczeń biegunów dodatnich (+) oraz ujemnych (-) na akumulatorach obu pojazdów.
Najważniejszą rzeczą na jaką musimy zwrócić uwagę to prawidłowe podłączenie par biegunów - plus do plusa oraz minus do minusa.

!UWAGA! - błędne podłączenie par biegunów może skończyć się trwałym uszkodzeniem elektroniki samochodu!

Kiedy już wiemy gdzie nasze akumulatory mają odpowiednie bieguny, możemy rozpocząć podłączanie naszych kabli.Klamry należy podłączać w odpowiedniej kolejności jak poniżej:Klamrę kabla czerwonego (+) podłączamy do klemy dodatniej akumulatora rozładowanego

Drugą klamrę kabla czerwonego (+) analogicznie podłączamy do klemy dodatniej akumulatora naładowanego

Klamrę kabla czarnego (-) podłączamy do klemy ujemnej akumulatora naładowanego

Drugą klamrę kabla czarnego (-) podłączamy do masy pojazdu (metalowy wspornik, śruba pod maską lub korpus silnika - nigdy do lakierowanych elementów karoserii!)

Podczas próby uruchomienia pojazdu wymagającego pomocy należy w pojeździe sprawnym utrzymywać obroty silnika w okolicy 2 tysięcy. Czas próby powinien wynosić między 5 a 15 sekund po czym należy odczekać około minuty przez ponowną próbą. Po 2-3 minutach od uruchomienia silnika odłączamy przewody w odwrotnej kolejności niż przy podłączeniu.